Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Armenię Ośrodek Debaty Międzynarodowej zaprasza na konferencję „Kwestia ormiańska wczoraj i dziś” poświęconą Armenii i Ormianom, ich historii i aktualnym sprawom międzynarodowym; Ormianom w ich górzystej ojczyźnie i rozproszonym po świecie – także w Polsce: ich tradycji, kulturze, dziedzictwu, wpływie na całokształt Rzeczypospolitej. Konferencja odbędzie się 21 kwietnia o godz. 14:00 w auli Szkoły Katedralnej przy Rynku Śródeckim w Poznaniu (ul. Filipińska 4). Gośćmi konferencji będą Poseł do Parlamentu Europejskiego Marek Jurek, x. prof. Józef Naumowicz, prof. Grzegorz Kucharczyk, Jan Abgarowicz i Andrij Szkrabiuk.

W ramach wydarzenia poza właściwą konferencją  odbędą się też warsztaty śpiewu ormiańskiego (18-21.04) oraz stanowiąca zwieńczenie całości Msza Św. w katolickim rycie ormiańskim w sobotę 21 kwietnia o godz. 17:00 w kościele pw. św. Małgorzaty na Rynku Śródeckim.

W składających się na konferencję wykładzie i panelu usłyszymy gości w najróżniejszy sposób związanych z Armenią lub diasporą ormiańską:

Ks. prof. Józef Naumowicz – duszpasterz polskich Ormian
Prof. Grzegorz Kucharczyk – autor książek poświęconych tragicznej historii Ormian w Turcji
Jan Abgarowicz – prezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich
Andrij Szkrabiuk – protopsalta Katedry Ormiańskiej we Lwowie
Marek Jurek – poseł do Parlamentu Europejskiego, autor publikacji o arcybiskupie ormiańskim x. Józefie Teodorowiczu i inicjator uchwały polskiego parlamentu upamiętniającej ludobójstwo Ormian na początku XX w.

Konferencja odbędzie się w przeddzień tzw. Czerwonej Niedzieli, czyli dnia w którym Kościół Ormiański wspomina męczenników chrześcijaństwa, a w sposób szczególny ofiary ludobójstwa Ormian w Turcji na początku XX w. Dlatego na zakończenie wydarzenia odbędzie się Msza Św. w rycie ormiańskim, podczas której zaśpiewa chór warsztatowy pod kier. Andrija Szkrabiuka.

Serdecznie zapraszamy!