Dokumentalny film fabularyzowany według scenariusza i w reżyserii Krzysztofa Nowaka, który prezentuje działalność Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu w latach 1917-1919.

Narracja filmu przedstawia proces, który doprowadził do podpisania traktatu wersalskiego przez Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego i odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą . Do realizacji filmu wykorzystane zostały zdjęcia filmowe z udziałem aktorów, zrealizowane przez zespół producencki pod kierownictwem Krzysztofa Nowaka i w reżyserii Jacka Januszyka [10 scen zmontowanych w 70 min zdjęć inscenizacji aktorskich w lokalizacjach z epoki z udziałem ok 30 aktorów i statystów oraz trzech operatorów kamer]. Przewodnikiem po historii jest w filmie prof. Grzegorz Kucharczyk, autor m.in. monografii poświęconej Kongresowi Wersalskiemu, syntezy Dziejów Polski czy podręcznika do nauki historii. Jest on narratorem spraw dziejących się na Kongresie i działań Romana Dmowskiego, głównego indywidualnego bohatera tego filmu, które doprowadziły do odzyskania niepodległości i odbudowania państwa.

Koszt przygotowania i realizacji scen filmowych wyniósł 400 000 zł. I był współfinansowany Przez Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej, w ramach Funduszu Patriotycznego. 

Koszt postprodukcji na którą składa się montaż scen aktorskich, połączenie ich z komentarzem historyka, udźwiękowienie, conforming, koloryzacja i przygotowanie kopi DCP został współfinansowany w kwocieł 100 000 zł. przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Film do obejrzenia pod linkiem:

Obsada

Roman Dmowski
Tomasz Bendarek 

Ignacy Jan Paderewski
Arkadiusz Głogowski

Arthur Balfour
Dariusz Klimek

Pierre Cambon
Bogdan Zieliński

George Clemenceau
Edward Dargiewicz

Roman Dłuski
Wojciech Asiński

David Lloyd George
Piotr Bąk

płk. Edward Mandell House
Jacek Friedel 

Erazm Piltz
Robert Kibalski

Marian Seyda 
Roland Nowak

Woodrow Wilson
Krzysztof Nowik

Maurycy Zamoyski
Krzysztof Bielecki

scenariusz i reżyseria
Krzysztof Nowak

reżyser scen fabularnych
Jacek Januszyk

konsultacje historyczne/komentarz
prof. Grzegorz Kucharczyk

zdjęcia 
Jacek Januszyk
Hieronim Januszyk
Maciej Gruda
Paweł Pierzchanowski

dźwięk
Mikołaj Kiciak
Dominik Pawliszewski

scenografia
Edyta Babik

kostiumy
Małgorzata Retkowska

charakteryzacja
Katarzyna Traczykowska-Twardoch

grupa rekonstrukcyjna
Bartosz Lisiak

montaż
Paweł Pierzchanowski

montaż scen fabularnych
Jacek Januszyk

oprawa muzyczna
Paweł Pierzchanowski

udźwiękowienie
Paweł Nowak

postprodukcja
Media Paweł Nowacki 
i Nowak 
producent wykonawczy 
Media Paweł Nowacki
i Nowak

producent
Fundacja świętego Benedykta

Zdjęcia do filmu dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Publikacja (posprodukcja filmu) dofinansowana ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą Społeczna Odpowiedzialność Nauki. Nr projektu SONP/SN/578159/20221/ kwota dofinansowania 100 000 zł. Całkowita wartość projektu 112 000 zł.