Rozwija się działalność Centrum Kultury Fundacji Św. Benedykta. W ostatnim czasie odbyła się w ramach Centrum m. in. seria warsztatów śpiewu: XIV-wiecznej muzyki francuskiej Ars Nova pod kier. Marcela Pérèsa (Francja), śpiewu gregoriańskiego Szkoły św. Benedykta oraz tradycyjnego repertuaru roratniego. Miały też miejsce spotkania z cyklu Piórem i lutnią: wokół twórczości Guillaume’a de Machaut oraz tradycji adwentowych w połączeniu z koncertem Lúthien Consort. Mieliśmy też przyjemność gościć harcerki z poznańskiego ZHR, które prowadziły u nas swoje zajęcia oraz środowisko poznańskiej Młodzieży Wszechpolskiej które podczas spotkania z Robertem Gawłem wielkopolskim kuratorem oświaty wysłuchało wykładu o Powstaniu Wielkopolskim.
W międzyczasie odbyły się także m. in. koncert Jacka Kowalskiego z pieśniami truwera Colina Museta, potańcówka z muzyką tradycyjną oraz warsztaty tańców tradycyjnychjak również warsztaty śpiewu średniowiecznego wokół polifonicznej Mszy Notre-Dame (…), cykl spotkań śpiewaczych z pieśniami wielkopostnymi i pasyjnymi oraz koncert pieśni K. K. Baczyńskiego i spotkanie poświęcone nowej książce o Powstaniu Styczniowym połączone ze wspólnym śpiewaniem powstańczych pieśni.
Jeśli chodzi o dyskusje w aktualnych sprawach społecznych i kulturalnych to mieliśmy przyjemność gościć prof. Grzegorza Kucharczyka, który przedstawił gorący temat stosunków polsko-niemieckich w kontekście polskiego wydania „Mitteleuropy” oraz prof. Jacka Kowalskiego. o. Wojciech Surówkę i Karolinę Staszak którzy rozmawiali o współczesnej sztuce w kontekście głośnego manifestu „Synodu artystów”. Dyskusji towarzyszyła wystawa malarstwa Angeliki Brzostowskiej-Pociechy.
Wielkim zainteresowaniem rodzin z małymi dziećmi cieszył się występ tetrzyku „Latarenka”, który zgromadził w naszym Centrum prawie stu widzów, zwłaszcza tych małych. Po spektaklu trwała zabawa z poczęstunkiem w naszym ogrodzie. W najbliższym czasie, jeszcze wakacyjnie, raz jeszcze zaprosimy „latarenkę” i dzieci, a po wakacjach wrócimy m. in. do naszych cykli spotkań z książką w ramach „Piórem i lutnią” oraz zainaugurujemy „Akademię życia” i wykłady z filozofii św. Tomasza.
Warto może jeszcze dodać, że w ostatnich miesiącach współtworzyliśmy jako Fundacja Św. Benedykta także, chociaż niekoniecznie u siebie, takie wydarzenia jak Międzynarodowy Kongres św. Benedykta, Pielgrzymkę młodych do Chartres, Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny w Warszawie oraz Marsz dla Życia w Poznaniu z towarzyszącym mu piknikiem w „Rodzinie siła” na pacu katedralnym. Przed nami natomiast Poznań Katharsis Festival, który będzie wielkim świętem muzyki dawnej, zwłaszcza tej średniowiecznej i religijnej, ale o tym już niedługo więcej powiedzą nasi organizatorzy. A będzie o czym mówić.
Lokal został zakupiony dzięki wsparciu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.
Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego – edycja Niepodległość po polsku.