Zapraszamy na warsztaty poświęcone chorałowi dominikańskiemu i muzyce Szkoły Notre-Dame, które poprowadzi Marcel Pérès. Warsztaty odbędą się w Poznaniu (w siedzibie Fundacji św. Benedykta) w dniach 1-7 marca 2024 r.

Tematem warsztatów będzie muzyka paryska: jednogłosowa (chorał dominikański) i wielogłosowa (Szkoła Notre-Dame). Na przełomie XII i XIII w. w kręgach paryskich doszło do dynamicznego rozwoju śpiewu chorałowego, przede wszystkim na poziomie rytmu oraz wprowadzenia nowego zapisu muzycznego – tzw. notacji kwadratowej. Dużą rolę w tym dziele mieli dominikanie, m. in. Hieronim z Morav, sorboński kolega św. Tomasza z Akwinu. Było to owocem “racjonalizacji czasu” która była cywilizacyjnym osiągnięciem tej niezwykłej epoki – wieku św. Tomasza, św. Ludwika, św. Franciszka i gotyckich katedr. Szkoła Notre-Dame to z kolei efekt tych osiągnięć w dziedzinie rytmu, które zaowocowały jedną z pierwszych polifonii w muzyce Europy i świata. Dzięki połączeniu wcześniejszej tradycji polifonii akwitańskiej z uporządkowanym rytmem, czasem, notacją i stopami rytmicznymi powstała uroczysta muzyka liturgiczna – organum. Dlatego ten wykwintny i solenny repertuar warto studiować razem z monodią parysko-dominikańską, która dała podwaliny pod narodziny tego muzycznego odpowiednika gotyckiej katedry Notre-Dame.

Warsztaty zaczną się w piątek po południu i potrwają do czwartku, kiedy to wieczorem odbędzie się występ finałowy. Będą się odbywać codziennie w dwóch sesjach: porannej (ok. 10 – 13:30) i popołudniowej (ok. 16:30 – 20).

Kto może wziąć udział w warsztatach? Muzycy, osoby muzykujące i osoby muzykalne. Czyli muzycy, chórzyści, śpiewacy, członkowie schol, muzykanci, profesjonaliści i amatorzy, studenci Akademii Muzycznych, uczniowie Szkół Muzycznych, osoby bez wykształcenia muzycznego. Podczas warsztatów będziemy pracowali z oryginalnymi notacjami średniowiecznymi. Nie trzeba ich znać przychodząc na warsztaty – podczas sesji będzie można się ich nauczyć.

Koszt udziału w warsztatach:

 • Normalny: 450 zł / 400 zł (niższa cena przy wpłacie przed 23 lutego)
 • Ulgowy: 400 / 350 zł (niższa cena przy wpłacie przed 23 lutego)

Ulga przysługuje uczniom i studentom do 26 r. ż.

UWAGA: zalecamy pełnowymiarowy udział w warsztatach, jednak dla osób z Poznania, które w tygodniu pracują i nie mogą wziąć urlopu ale chciałyby brać udział w warsztatach, chcemy stworzyć taką możliwość i udogodnienie. Można zatem wziąć udział w warsztatach w weekend, a następnie w tygodniu tylko w sesjach popołudniowych. Od poniedziałku do piątku rano będziemy pracować nad Szkołą Notre-Dame, a po południu nad chorałem. W przypadku takiego uczestnictwa przewidujemy zniżkę:

 • Normalny: 400 zł / 350 zł (niższa cena przy wpłacie przed 23 lutego)
 • Ulgowy: 350 / 300 zł (niższa cena przy wpłacie przed 23 lutego)

Dla osób przyjezdnych chcących zaoszczędzić na noclegu, możemy zaproponować nocleg w Fundacji (własna karimata i śpiwór, na miejscu jest prysznic i aneks kuchenny).

Zgłoszenia odbywają się przez formularz na dole strony. Jeśli zgłoszenie zostanie przyjęte, to w wiadomości zwrotnej podamy numer konta na który można dokonać wpłatę (150 zł, reszta gotówką pierwszego dnia warsztatów).

Warsztaty odbywać się będą w poznańskiej siedzibie Fundacji (Al. Wielkopolska 43).

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Fundację św. Benedykta (NIP: 7781429574) w celu rejestracji na wydarzenie.


  Jeśli przycisk „Wyślij” jest nieaktywny, upewnij się,
  że zaakceptowałeś zgodę na przetwarzanie danych
  osobowych i trzy wcześniejsze oświadczenia.