W dniach 18 – 20 maja, na Zesłanie Ducha Świętego odbędzie się we Francji tradycyjna pielgrzymka z Paryża do Chartres. Jest to obecnie najważniejsza piesza pielgrzymka we Francji, a idą w niej zwłaszcza katoliccy tradycjonaliści i skauci. Kilkanaście tysięcy głównie młodych pielgrzymów przez trzy dni (sobota – poniedziałek) przemierza 105 km w drodze do średniowiecznej katedry Notre-Dame de Chartres. Zwyczajowo pielgrzymka ruszała z paryskiej katedry Notre-Dame, jednak od czasu pożaru świątyni tymczasowo rozpoczyna się Mszą w bazylice Saint-Sulpice. Pielgrzymka ma charakter międzynarodowy, uczestniczą w niej grupy pielgrzymów z całego świata; mimo że ma charakter pokutny, jednak przebija przez nią ogromną energia i entuzjazm środowisk tradycjonalistycznych, młodzieży i skautów. Dla nas ta pielgrzymka to duże przeżycie duchowe, ogromna inspiracja, niepowtarzalny klimat i energia, okazja do spotkania bratnich środowisk z całego świata i wreszcie kilka dni spędzonych w pięknej Francji, w dobrym towarzystwie.

Chętni z Polski również mogą wziąć udział w pielgrzymce, np. w polskiej grupie św. Stanisława. Zapisy do grupy prowadzi Fundacja Świętego Benedykta. Grupa spotyka się w Paryżu o świcie w dniu wymarszu (każdy uczestnik dociera do Paryża we własnym zakresie).

Koszt samej pielgrzymki to:

– 45 euro w przypadku dorosłych
– 15 euro do 25 roku życia
– 10 euro dla niepełnoletnich

Podczas pielgrzymki przechodzi się znaczne dystanse, dlatego koniecznym warunkiem udziału jest dobra kondycja fizyczna. Noclegi odbywają się w zbiorowych namiotach wojskowych na biwaku, w warunkach polowych (a w maju noce bywają naprawdę zimne). Dla osób które wyrażą taką chęć, będzie zorganizowany nocleg w Paryżu w piątek przed pielgrzymką i w poniedziałek po pielgrzymce (również w warunkach harcerskich – na własnych karimatach albo materacach) w jednej z paryskich parafii. Dla osób które zgłoszą się odpowiednio wcześnie i wyrażą taką chęć, może zostać zarezerwowane miejsce w jednym z trzech specjalnie podstawianych pociągów powrotnych z Chartres do Paryża.

Zapisy odbywają się za pomocą formularza znajdującego się na dole strony.

W razie pytań prosimy pisać na adres: fundacja@benedictus.pl.

Spotkanie informacyjne połączone z zapisami odbędzie się w salce Duszpasterstwa Tradycji – w Parafii pw. Najśw. Serca Pana Jezusa i św. Floriana w Poznaniu w niedzielę 18 lutego po Mszy trydenckiej na 14:15 (zatem spotkanie ok. 15:30). Dla tych którzy nie mogą być na spotkaniu w Poznaniu, a chcieliby dowiedzieć się więcej i zapisać osobiście, odbędzie się spotkanie online w czwartek 15 lutego o 18:00.

Formularz do zapisów


    Jeśli przycisk „Wyślij” jest nieaktywny, upewnij się,
    że zaakceptowałeś zgodę na przetwarzanie danych
    osobowych i trzy wcześniejsze oświadczenia.