Blisko dwa i pół tysiąca osób, głównie rodziny z dziećmi wzięło udział w Archidiecezjalnym Marszu dla Życia, który przeszedł z kościoła Ojców Dominikanów na poznański Ostrów Tumski w niedzielę, dnia 18 czerwca 2023 roku.

W Marszu brali ludzie o różnych poglądach, różnym stylu życia, w różnym wieku i z różnych grup społecznych, zjednoczeni jedną podstawową ideą – że życie ludzkie jest pięknym i dobrym darem, który warto chronić. Był to coroczny Marsz dla Życia. Pozytywne przesłanie tego wydarzenia popłynęło nie tylko z megafonów, ale z serc i z gardeł osób przekonanych, że „Miłość zwycięży”. Hasłem przewodnim Marszu było „Razem dla życia” i za tym hasłem poszło wytworzenie wspólnoty, która dała świadectwo tego, w co wierzą – że życie i godność człowieka jest niezaprzeczalne i jednakowe na każdym etapie życia. Skupiano się zarówno na tych pierwszych dziewięciu miesiącach życia prenatalnego, kiedy człowiek jest całkowicie zależny i bezbronny, jak i późniejszym okresie, gdy jesteśmy już silniejsi, ale nadal potrzebujemy wsparcia, żeby poradzić sobie z trudnościami, jak życie stawia na naszej drodze. W jednej i drugiej sytuacji wskazywano rodzinę jako najpewniejsze schronienie, stąd wniosek, że to właśnie instytucję rodziny należy wspierać, aby była ona bezpiecznym miejscem dla każdego.

Marsz rozpoczęto na dziedzińcu przed Kościołem oo. Dominikanów, a zakończono na placu przed Katedrą, wieńcząc całe wydarzenie hucznym piknikiem rodzinnym, podczas którego odbywały się koncerty dla najmłodszych i dla starszych uczestników, tańce i animacje. Nie zabrakło takich uwielbianych przez dzieci atrakcji jak malowanie twarzy, zabawy z chustą, skakanie na dmuchańcach i wielu innych. Znalazło się też miejsce na posilenie się w strefie gastronomicznej i rozmowy. Za niecodzienny klimat odpowiadała przede wszystkim oprawa muzyczna – tradycyjne tańce korowodowe do skocznej muzyki granej na dawnych instrumentach przez Kapelę Hałasów oraz Camino Polaco, rozbrzmiewające przy magicznych dźwiękach cymbałów piosenki dla dzieci Ani Brody oraz spektakl dla dzieci o dawnych zabawkach ludowych przedstawiony przez Kapelę Odloty – wszystkie cieszyły się dużym zainteresowaniem i sprawiły, że piknik przy Katedrze zaznaczył się też jako nieszablonowe wydarzenie artystyczne.

Te dwa wydarzenia, następujące naturalnie jedno po drugim, były bardzo spójne i uzupełniały się wzajemnie, choć nie musiały być nierozerwalnie ze sobą związane – jedni przyszli tylko na Marsz, żeby przede wszystkim zamanifestować swoje stanowisko „za życiem”; inni przyszli cieszyć się rodzinną niedzielą w przyjaznej atmosferze radości i wiary; jeszcze inni uczestniczyli w całości, każdy dając coś od siebie, jednocześnie korzystając z tego dobra, które się tam działo. Całe wydarzenie było przepiękną afirmacją radości życia i otwartości serc, celebracją relacji, więzi, szczególnie tych najbliższych, rodzinnych, a więc nie tylko więzów krwi, ale przede wszystkim więzów miłości.

Organizatorzy:
Archidiecezja Poznańska
Fundacja Św. Benedykta
Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu „Po pierwsze rodzina!”