W dniach 1-10 grudnia w Poznaniu i Bydgoszczy odbyły się warsztaty śpiewu pod kierownictwem Marcela Peresa, podczas których uczestnicy zgłębiali tajniki muzyki z Kodeksu Occo (ok. 1500) i poznawali polifoniczną Missa de Venerabilis Sacramento franko-flamandzkiego kompozytora Hotineta Barra. Owocem warsztatów był koncert muzyki renesansowej, który odbył się 9 grudnia w Bydgoszczy oraz posługa śpiewu podczas Mszy w tradycyjnym rycie rzymskim 10 grudnia w Poznaniu.

„Niewiele wiadomo o życiu Hotineta Barry. Podobno urodził się około 1490 r., był kantorem w Sainte Chapelle w Paryżu w latach 1510–1512, a następnie chórmistrzem w katedrze w Langres w latach 1510–1512. Wrócił do Sainte Chapelle w 1523, a zmarł w 1525 r. Jego życie trwało krótko, ale był bardzo ceniony przez współczesnych. Jego Msza o Najświętszym Sakramencie znajduje się w rękopisie Kaplicy Sykstyńskiej (Capp.Sist.26), a także w Kodeksie Occo.

Kodeks Occo (nazwany na cześć patrona, Pompejusza Occo) zawiera kolekcję dzieł polifonicznych z końca XV wieku. Obok anonimowych autorów znajdują się tam nazwiska wielkich kompozytorów, takich jak Henrich Isaac, Johannes Mouton, Hottinet Barra, Josquin des Prez i skomponowane przez nich skarby muzyki franko-flamandzkiej. Kodeks Occo jest wystawnym rękopisem kaligrafowanym na początku XVI wieku w warsztatach Petrusa Alamiré – najbardziej błyskotliwego kaligrafa tych czasów. Zawiera głównie dzieła skomponowane na cześć Najświętszego Sakramentu.

Manuskrypt ten był przeznaczony do użytku w kościele w Amsterdamie – Heilige Stede – poświęconym kultowi Najświętszego Sakramentu. Kościół został zbudowany w XIV wieku na miejscu cudu, który miał tam miejsce: hostia wrzucona do ognia wzniosła się nad płomieniami i przez kilka dni unosiła się w powietrzu. Wieść o tym cudzie rozniosła się wielkim echem po świecie chrześcijańskim i sprawiła, że Amsterdam stał się ważnym centrum religijnym. Do dziś, aby uczcić pamięć o cudzie eucharystycznym, co roku w połowie marca w Amsterdamie odbywa się tzw. Cicha Procesja. Zaczyna się o północy i gromadzi tysiące ludzi”.