Zapraszamy na debatę nt współczesnej sztuki sakralnej w kontekście głośnego listu „Synodu Artystów” — już 12 czerwca o godz. 19:00 w Centrum Kultury Fundacji św. Benedykta przy al. Wielkopolskiej 43 w Poznaniu.

„Kiedy myślimy o przyczynach kryzysu Kościoła katolickiego, bardzo jasno widzimy, że obok grzechu, z którym się zmaga, głównym powodem tego stanu rzeczy jest zanikanie katolickiej tożsamości. Widoczne jest ono jeszcze nie tak bardzo w instytucjach Kościoła, lecz przede wszystkim w sercach i umysłach tych wiernych, dla których atrakcyjniejsza od życia wiarą jest permanentna rewolucja wyznaczająca rytm przemian tego świata. Czytając list otwarty „Synodu Artystów”, skierowany do Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, można odnieść wrażenie, iż jego autorzy próbują przekonać adresata do reformy, która nie wynika z pogłębionego rozumienia katolickiej tożsamości, lecz z porzucenia własnego języka. Które postulaty „Synodu Artystów” powinny zaniepokoić katolików zatroskanych o Kościół i kulturę? Czy naprawdę katolicy są skazani na przejmowanie sposobu myślenia kulturowej lewicy?”

W rozmowie udział wezmą o. Wojciech Surówka OP i Karolina Staszak – redaktorzy magazynu Verbum i autorzy polemiki z tzw. listem „Synodu Artystów”. W drugiej części spotkania zaprosimy obecnych uczestników do udziału w dyskusji na temat współczesnej sztuki sakralnej.

__________________________

o. Wojciech Surówka OP

Dominikanin, doktor filozofii, publicysta. Redaktor naczelny magazynu „Verbum”. Przez wiele lat pracował w Rosji i Ukrainie. Autor m.in. książek pt. „Bóg i wieczność”, „Pogotowie teologiczne”. Posługuje w poznańskim klasztorze oo. dominikanów jako duszpasterz akademicki. Współautor programu kuratorskiego „Zobaczyć – uwierzyć – przekazać” w poznańskiej Galerii VA.

Karolina Staszak

Zastępca redaktora naczelnego magazynu „Verbum”. Krytyk sztuki. Dawniej redaktor naczelna miesięcznika o sztuce „Arteon”. Publikowała m.in. w czasopismach „Artluk. Sztuka na spad”, „Lux”, Christianitas oraz w miesięczniku „W drodze”. Współautorka programu kuratorskiego „Zobaczyć – uwierzyć – przekazać” przygotowanego dla Galeria VA.

Paul-Hippolyte Flandrin „Fra Angelico odwiedzony przez Anioły” (1894)